Cost of Living in
Petropavl

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $597 | $1129 |
Without rent | $320 | $1071 |
Rent & Utilities | $194.4 | $355.24 |
Food | $293 | $747 |
Transport | $16.72 | $43.92 |
Monthly salary after tax | $580.57 | |
Quality of life | 35.06 | |
Life expectancy | 78.59 | |
Population | 189.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $597 | 41 / 74 |
Without rent | $320 | 19 / 74 |
Rent & Utilities | $194.4 | 29 / 74 |
Food | $293 | 57 / 74 |
Transport | $16.72 | 27 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 274.58$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 166.14$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 418.23$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 216.73$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 37.48$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 61.3$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.9$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.63$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1072$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 785$ |
Lunch Menu | 11.92$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 27.82$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.1$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.5$ |
Cappuccino | 2.11$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.12$ |
Local transport ticket | 0.18$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 11.44$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.4$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.32$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.67$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.55$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.76$ |
Eggs, x12 | 1.07$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.24$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.27$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.35$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.3$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.47$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.45$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.03$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.93$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.81$ |
Cigarette pack | 1.67$ |
Cold medicince, 1 week | 2.97$ |
Hair Shampoo | 2.47$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.15$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.13$ |
Gym Membership, 1 month | 20.72$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.46$ |
Doctor's visit | 11.81$ |
Haircut, simple | 5.77$ |
Brand Jeans | 37.58$ |
Brand Sneakers | 49.99$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 174.16$ |
International Primary School, 1 year | 6360$ |