Cost of Living in
Oral

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $512 | $1320 |
Without rent | $300 | $1223 |
Rent & Utilities | $171.24 | $305.16 |
Food | $258 | $597 |
Transport | $13.59 | $38.11 |
Monthly salary after tax | $371.17 | |
Quality of life | 34.58 | |
Life expectancy | 73.11 | |
Population | 162.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $512 | 23 / 74 |
Without rent | $300 | 12 / 74 |
Rent & Utilities | $171.24 | 21 / 74 |
Food | $258 | 36 / 74 |
Transport | $13.59 | 10 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 118.68$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 95.42$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 384.94$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 174.81$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 29$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 40.87$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.67$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 19.39$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 953$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 544$ |
Lunch Menu | 8.99$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 37.16$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.32$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.94$ |
Cappuccino | 2.16$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.92$ |
Local transport ticket | 0.19$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 13.1$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.69$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.12$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.49$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Eggs, x12 | 1.65$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.29$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.38$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.21$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.61$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.97$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.58$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.59$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.54$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.54$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.04$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1$ |
Cigarette pack | 1.46$ |
Cold medicince, 1 week | 3.97$ |
Hair Shampoo | 2.59$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.01$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.99$ |
Gym Membership, 1 month | 41.5$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.97$ |
Doctor's visit | 9.83$ |
Haircut, simple | 4.42$ |
Brand Jeans | 83.95$ |
Brand Sneakers | 81.72$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 189.84$ |
International Primary School, 1 year | 5650$ |