Cost of Living in
Mangghystau

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $595 | $1151 |
Without rent | $339 | $993 |
Rent & Utilities | $136.65 | $301.96 |
Food | $308 | $708 |
Transport | $15.07 | $46.96 |
Monthly salary after tax | $439.69 | |
Quality of life | 32.04 | |
Life expectancy | 78.35 | |
Population | 148.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $595 | 38 / 74 |
Without rent | $339 | 26 / 74 |
Rent & Utilities | $136.65 | 10 / 74 |
Food | $308 | 61 / 74 |
Transport | $15.07 | 13 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 118.32$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 75.85$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 380.23$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 189.08$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 35.95$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 53.23$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 11.91$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 18.5$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 879$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 675$ |
Lunch Menu | 10.62$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 36.61$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.62$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.64$ |
Cappuccino | 1.76$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.13$ |
Local transport ticket | 0.14$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 12.4$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.49$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.54$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.29$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.41$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Eggs, x12 | 1.81$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.57$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.52$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.38$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.21$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.35$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.44$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.22$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.08$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.93$ |
Cigarette pack | 1.47$ |
Cold medicince, 1 week | 3.36$ |
Hair Shampoo | 2.59$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.89$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.92$ |
Gym Membership, 1 month | 34.37$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.31$ |
Doctor's visit | 10.32$ |
Haircut, simple | 3.16$ |
Brand Jeans | 74.23$ |
Brand Sneakers | 107.24$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 241.07$ |
International Primary School, 1 year | 5965$ |