Population
39.2K
Cost of living
$424
Kyzylorda
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $632 | $1495 |
Without rent | $314 | $971 |
Rent & Utilities | $170 | $358.25 |
Food | $279 | $523 |
Transport | $22.42 | $52.4 |
Monthly salary after tax | $322.76 | |
Quality of life | 41.57 | |
Life expectancy | 70.86 | |
Population | 195.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $632 | 49 / 74 |
Without rent | $314 | 18 / 74 |
Rent & Utilities | $170 | 20 / 74 |
Food | $279 | 48 / 74 |
Transport | $22.42 | 45 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 121.38$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 115.51$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 291.42$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 239.39$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 42.24$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 62.97$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 13.22$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 18.85$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 858$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1165$ |
Lunch Menu | 13.97$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 34.25$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.09$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.37$ |
Cappuccino | 1.37$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.05$ |
Local transport ticket | 0.21$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 12.46$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.8$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.34$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.92$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.23$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.55$ |
Eggs, x12 | 1.53$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.44$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.73$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.12$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.38$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.36$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.39$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.95$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.55$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.07$ |
Cigarette pack | 1.59$ |
Cold medicince, 1 week | 1.3$ |
Hair Shampoo | 0.94$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.7$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.1$ |
Gym Membership, 1 month | 31.53$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.19$ |
Doctor's visit | 8.97$ |
Haircut, simple | 4.74$ |
Brand Jeans | 47.06$ |
Brand Sneakers | 133.14$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 57.21$ |
International Primary School, 1 year | 5540$ |