Cost of Living in
Kulsary

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $595 | $1780 |
Without rent | $360 | $936 |
Rent & Utilities | $233.51 | $415.9 |
Food | $238 | $529 |
Transport | $11.31 | $31.38 |
Monthly salary after tax | $705.62 | |
Quality of life | 40.7 | |
Life expectancy | 80.41 | |
Population | 54.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $595 | 38 / 74 |
Without rent | $360 | 36 / 74 |
Rent & Utilities | $233.51 | 40 / 74 |
Food | $238 | 23 / 74 |
Transport | $11.31 | 2 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 227.72$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 183.05$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 628.84$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 458.26$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 18.72$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 36.11$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 12.35$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 19.3$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 881$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 541$ |
Lunch Menu | 8.73$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 24.87$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.33$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.27$ |
Cappuccino | 1.87$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.81$ |
Local transport ticket | 0.18$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 11.33$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.98$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.43$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.01$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.33$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Eggs, x12 | 1.71$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 12.75$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.96$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.5$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.39$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.87$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.41$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.32$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.39$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.68$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.76$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.88$ |
Cigarette pack | 1.8$ |
Cold medicince, 1 week | 4.07$ |
Hair Shampoo | 4.23$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.69$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.07$ |
Gym Membership, 1 month | 40.37$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.77$ |
Doctor's visit | 10.33$ |
Haircut, simple | 5.04$ |
Brand Jeans | 63.6$ |
Brand Sneakers | 81.98$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 240.57$ |
International Primary School, 1 year | 4453$ |