Population
533.7K
Cost of living
$464
Karaganda
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $608 | $1199 |
Without rent | $324 | $844 |
Rent & Utilities | $199.34 | $441.57 |
Food | $193 | $495 |
Transport | $27.1 | $59.56 |
Monthly salary after tax | $510.68 | |
Quality of life | 36.88 | |
Life expectancy | 82.32 | |
Population | 429.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $608 | 44 / 74 |
Without rent | $324 | 21 / 74 |
Rent & Utilities | $199.34 | 30 / 74 |
Food | $193 | 5 / 74 |
Transport | $27.1 | 53 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 211.87$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 197.1$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 379.22$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 278.43$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 25.88$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 50.77$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 12.46$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 14.06$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1141$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 633$ |
Lunch Menu | 7.29$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.91$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.17$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 0.84$ |
Cappuccino | 2.01$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.62$ |
Local transport ticket | 0.36$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 14.27$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.29$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.49$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.41$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Eggs, x12 | 1.62$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.72$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.29$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.41$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.05$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.37$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.52$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.88$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.24$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1$ |
Cigarette pack | 1.59$ |
Cold medicince, 1 week | 4.36$ |
Hair Shampoo | 1.42$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.62$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.77$ |
Gym Membership, 1 month | 30.19$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.02$ |
Doctor's visit | 12.42$ |
Haircut, simple | 1.97$ |
Brand Jeans | 48.61$ |
Brand Sneakers | 84.98$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 166.66$ |
International Primary School, 1 year | 6636$ |