Cost of Living in
Kapchagay

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $859 | $1743 |
Without rent | $381 | $1387 |
Rent & Utilities | $342.75 | $822.7 |
Food | $319 | $856 |
Transport | $17.61 | $54.42 |
Monthly salary after tax | $475.13 | |
Quality of life | 39.77 | |
Life expectancy | 68.39 | |
Population | 66.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $859 | 66 / 74 |
Without rent | $381 | 49 / 74 |
Rent & Utilities | $342.75 | 59 / 74 |
Food | $319 | 67 / 74 |
Transport | $17.61 | 32 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 521.55$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 312.87$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 976.06$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 651.28$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 37.84$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 52.56$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.43$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 15.96$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1750$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1078$ |
Lunch Menu | 8.35$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 23.97$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.78$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.13$ |
Cappuccino | 2.27$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.91$ |
Local transport ticket | 0.28$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 17.07$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.18$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.56$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.32$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.46$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Eggs, x12 | 1.97$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.61$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.07$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.08$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.15$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.59$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.4$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.54$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.29$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.36$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1$ |
Cigarette pack | 1.56$ |
Cold medicince, 1 week | 7.58$ |
Hair Shampoo | 3.35$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.14$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.53$ |
Gym Membership, 1 month | 49.8$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.23$ |
Doctor's visit | 15.04$ |
Haircut, simple | 6.49$ |
Brand Jeans | 78.82$ |
Brand Sneakers | 103.4$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 311.24$ |
International Primary School, 1 year | 8006$ |