Population
24.3K
Cost of living
$463
Jambyl
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $347 | $897 |
Without rent | $208 | $751 |
Rent & Utilities | $171.81 | $281.53 |
Food | $155 | $343 |
Transport | $50.48 | $117.59 |
Monthly salary after tax | $501.64 | |
Quality of life | 35.58 | |
Life expectancy | 65.68 | |
Population | 22.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $347 | 1 / 74 |
Without rent | $208 | 1 / 74 |
Rent & Utilities | $171.81 | 22 / 74 |
Food | $155 | 1 / 74 |
Transport | $50.48 | 64 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 179.99$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 126.68$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 267.52$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 200.65$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 25.86$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 42.04$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 4.95$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.49$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1711$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 984$ |
Lunch Menu | 2.1$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 7.17$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 2.92$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.62$ |
Cappuccino | 1.49$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.08$ |
Local transport ticket | 0.34$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 10.45$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.33$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.28$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.56$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.29$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.29$ |
Eggs, x12 | 1$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.72$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.42$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.51$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.93$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.29$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.32$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.04$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 4.37$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.73$ |
Cigarette pack | 1.01$ |
Cold medicince, 1 week | 4.19$ |
Hair Shampoo | 2.75$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.65$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.26$ |
Gym Membership, 1 month | 25.31$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 1.69$ |
Doctor's visit | 10.69$ |
Haircut, simple | 2.05$ |
Brand Jeans | 67.94$ |
Brand Sneakers | 67.46$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 165.19$ |
International Primary School, 1 year | 4384$ |