Population
30.6K
Cost of living
$446
Derbyshek
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $446 | $1361 |
Without rent | $278 | $754 |
Rent & Utilities | $245.64 | $311.67 |
Food | $173 | $387 |
Transport | $15.8 | $42.27 |
Monthly salary after tax | $460.1 | |
Quality of life | 32.53 | |
Life expectancy | 73.04 | |
Population | 30.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $446 | 11 / 74 |
Without rent | $278 | 8 / 74 |
Rent & Utilities | $245.64 | 45 / 74 |
Food | $173 | 2 / 74 |
Transport | $15.8 | 21 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 91.55$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 195.7$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 238.99$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 330.24$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 29.55$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 34.3$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 12.33$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.06$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 536$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 348$ |
Lunch Menu | 2.66$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 11.51$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 2.87$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 0.6$ |
Cappuccino | 0.94$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.5$ |
Local transport ticket | 0.41$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 5.88$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 2.33$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.87$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.04$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Eggs, x12 | 1.6$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 3.84$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.77$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.97$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.88$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.84$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.83$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.59$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.45$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.26$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.94$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 1.55$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.14$ |
Cigarette pack | 1.55$ |
Cold medicince, 1 week | 4.45$ |
Hair Shampoo | 2.88$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.67$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.38$ |
Gym Membership, 1 month | 18.17$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.49$ |
Doctor's visit | 21.17$ |
Haircut, simple | 6.89$ |
Brand Jeans | 23.17$ |
Brand Sneakers | 121.8$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 176.28$ |
International Primary School, 1 year | 2590$ |