Cost of Living in
Chapaev

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $491 | $1439 |
Without rent | $327 | $952 |
Rent & Utilities | $132.34 | $243.19 |
Food | $221 | $581 |
Transport | $14.56 | $44.4 |
Monthly salary after tax | $427.31 | |
Quality of life | 37.4 | |
Life expectancy | 75.35 | |
Population | 138.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $491 | 19 / 74 |
Without rent | $327 | 24 / 74 |
Rent & Utilities | $132.34 | 8 / 74 |
Food | $221 | 14 / 74 |
Transport | $14.56 | 13 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 110.81$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 91.12$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 306.97$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 148.36$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 29.49$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 43.23$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 13.87$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 15.78$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 836$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 549$ |
Lunch Menu | 8.65$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 34.11$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.51$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.38$ |
Cappuccino | 2.01$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.78$ |
Local transport ticket | 0.16$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 10.71$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.89$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.53$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.27$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Eggs, x12 | 2$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.21$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.36$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.79$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.01$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.45$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.21$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.45$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.4$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.15$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.75$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.12$ |
Cigarette pack | 1.57$ |
Cold medicince, 1 week | 3.9$ |
Hair Shampoo | 2.05$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.97$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.05$ |
Gym Membership, 1 month | 34.43$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.58$ |
Doctor's visit | 11.23$ |
Haircut, simple | 3.41$ |
Brand Jeans | 72.87$ |
Brand Sneakers | 87.72$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 242.15$ |
International Primary School, 1 year | 6370$ |