Cost of Living in
Balkhash

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $711 | $1423 |
Without rent | $322 | $1276 |
Rent & Utilities | $270.29 | $681.23 |
Food | $260 | $619 |
Transport | $17.97 | $41.87 |
Monthly salary after tax | $360.47 | |
Quality of life | 34.83 | |
Life expectancy | 75.83 | |
Population | 62.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $711 | 57 / 74 |
Without rent | $322 | 20 / 74 |
Rent & Utilities | $270.29 | 52 / 74 |
Food | $260 | 39 / 74 |
Transport | $17.97 | 32 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 290.56$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 216.91$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 826.55$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 541.72$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 39.34$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 56.15$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.32$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 14.52$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1061$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 879$ |
Lunch Menu | 7.22$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.88$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.21$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 0.94$ |
Cappuccino | 2.07$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.69$ |
Local transport ticket | 0.2$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 14.03$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.08$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.29$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.52$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Eggs, x12 | 1.37$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.38$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.34$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.41$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.11$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.57$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.45$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.25$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.43$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.11$ |
Cigarette pack | 1.57$ |
Cold medicince, 1 week | 5.56$ |
Hair Shampoo | 2.47$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.07$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.16$ |
Gym Membership, 1 month | 40.21$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.31$ |
Doctor's visit | 15.48$ |
Haircut, simple | 3.96$ |
Brand Jeans | 65.91$ |
Brand Sneakers | 110.26$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 259.6$ |
International Primary School, 1 year | 9313$ |