Population
10.2K
Cost of living
$429
Aqtobe
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $588 | $1343 |
Without rent | $380 | $1104 |
Rent & Utilities | $120.25 | $225.72 |
Food | $279 | $637 |
Transport | $13.25 | $44.67 |
Monthly salary after tax | $481.35 | |
Quality of life | 38.31 | |
Life expectancy | 68.28 | |
Population | 128.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $588 | 36 / 74 |
Without rent | $380 | 48 / 74 |
Rent & Utilities | $120.25 | 3 / 74 |
Food | $279 | 48 / 74 |
Transport | $13.25 | 5 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 146.27$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 93.65$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 296.73$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 142.77$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 33.12$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 57.19$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 12.53$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.95$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 731$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 493$ |
Lunch Menu | 10.1$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 38.85$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.72$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.98$ |
Cappuccino | 1.83$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.1$ |
Local transport ticket | 0.16$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 9.89$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.65$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.55$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.18$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.51$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Eggs, x12 | 1.66$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.95$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.27$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.47$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.8$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.45$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.56$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.27$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.13$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.88$ |
Cigarette pack | 1.36$ |
Cold medicince, 1 week | 3.49$ |
Hair Shampoo | 2.48$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.76$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.03$ |
Gym Membership, 1 month | 34.45$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.93$ |
Doctor's visit | 10.01$ |
Haircut, simple | 3.09$ |
Brand Jeans | 78.44$ |
Brand Sneakers | 93.55$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 237.06$ |
International Primary School, 1 year | 6842$ |