Population
6.9K
Cost of living
$479
Aqmola
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $479 | $1657 |
Without rent | $303 | $1047 |
Rent & Utilities | $171.85 | $444.76 |
Food | $293 | $542 |
Transport | $32.14 | $92.2 |
Monthly salary after tax | $272.01 | |
Quality of life | 39.99 | |
Life expectancy | 71.1 | |
Population | 6.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $479 | 17 / 74 |
Without rent | $303 | 14 / 74 |
Rent & Utilities | $171.85 | 22 / 74 |
Food | $293 | 57 / 74 |
Transport | $32.14 | 56 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 243.87$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 134.5$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 292.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 463.79$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 31.36$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 36.46$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.22$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.43$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 453$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 320$ |
Lunch Menu | 8.2$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 28.1$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.77$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.25$ |
Cappuccino | 1.7$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.83$ |
Local transport ticket | 0.2$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 11.64$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.75$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.5$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.11$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.29$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.28$ |
Eggs, x12 | 1.18$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.01$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.83$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.53$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.83$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.27$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.19$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.81$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.43$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.82$ |
Cigarette pack | 1.93$ |
Cold medicince, 1 week | 5.31$ |
Hair Shampoo | 2.19$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.04$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.09$ |
Gym Membership, 1 month | 32.65$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.5$ |
Doctor's visit | 9.04$ |
Haircut, simple | 5.57$ |
Brand Jeans | 30.74$ |
Brand Sneakers | 71.19$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 189.87$ |
International Primary School, 1 year | 6573$ |