Population
8.9K
Cost of living
$599
Andirbor
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $599 | $1602 |
Without rent | $360 | $1135 |
Rent & Utilities | $205.38 | $513.12 |
Food | $264 | $753 |
Transport | $15.33 | $48.68 |
Monthly salary after tax | $754.44 | |
Quality of life | 32.98 | |
Life expectancy | 72.51 | |
Population | 8.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $599 | 42 / 74 |
Without rent | $360 | 36 / 74 |
Rent & Utilities | $205.38 | 33 / 74 |
Food | $264 | 43 / 74 |
Transport | $15.33 | 13 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 325.7$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 184.13$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 820.95$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 381.55$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 18.36$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 30.13$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.65$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 19.4$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 978$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 505$ |
Lunch Menu | 8.17$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 29.14$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.14$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.39$ |
Cappuccino | 1.91$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.98$ |
Local transport ticket | 0.15$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 8.96$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.84$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.31$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Eggs, x12 | 1.62$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.17$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.8$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.02$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.9$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.52$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.21$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.45$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.85$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.64$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.6$ |
Cigarette pack | 1.67$ |
Cold medicince, 1 week | 4.35$ |
Hair Shampoo | 4.2$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.89$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.21$ |
Gym Membership, 1 month | 56.23$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.12$ |
Doctor's visit | 8.38$ |
Haircut, simple | 4.63$ |
Brand Jeans | 52.76$ |
Brand Sneakers | 56.56$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 272.28$ |
International Primary School, 1 year | 3854$ |