Cost of Living in
Aktau

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $583 | $1489 |
Without rent | $305 | $1060 |
Rent & Utilities | $175.32 | $643.56 |
Food | $258 | $674 |
Transport | $13.36 | $35.14 |
Monthly salary after tax | $411.83 | |
Quality of life | 41.13 | |
Life expectancy | 66.15 | |
Population | 203.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $583 | 35 / 74 |
Without rent | $305 | 15 / 74 |
Rent & Utilities | $175.32 | 24 / 74 |
Food | $258 | 36 / 74 |
Transport | $13.36 | 5 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 277.59$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 180.96$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 584.55$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 657.41$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 22.13$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 28.44$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.7$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 16.21$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 649$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 666$ |
Lunch Menu | 5.52$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 24.65$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.83$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.16$ |
Cappuccino | 2.12$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.57$ |
Local transport ticket | 0.14$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 8.09$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 2.5$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.64$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.48$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.45$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 3.33$ |
Eggs, x12 | 1.55$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.35$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.15$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.76$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.53$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.48$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.04$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.83$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.32$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.16$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.25$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.83$ |
Cigarette pack | 1.88$ |
Cold medicince, 1 week | 4.58$ |
Hair Shampoo | 5.26$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.45$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.13$ |
Gym Membership, 1 month | 38.14$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.17$ |
Doctor's visit | 9.58$ |
Haircut, simple | 5.22$ |
Brand Jeans | 107.18$ |
Brand Sneakers | 106.24$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 159.38$ |
International Primary School, 1 year | 4232$ |