Cost of Living in
Aksu

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $486 | $1368 |
Without rent | $325 | $954 |
Rent & Utilities | $239.6 | $380.56 |
Food | $174 | $700 |
Transport | $15.96 | $37.01 |
Monthly salary after tax | $502.42 | |
Quality of life | 42.11 | |
Life expectancy | 76.9 | |
Population | 56.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $486 | 18 / 74 |
Without rent | $325 | 23 / 74 |
Rent & Utilities | $239.6 | 43 / 74 |
Food | $174 | 3 / 74 |
Transport | $15.96 | 21 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 231.88$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 192.24$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 243.82$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 299.65$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 35.49$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 50.2$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.57$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 19.49$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 883$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 640$ |
Lunch Menu | 4.86$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 33.38$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.69$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cappuccino | 1.87$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.53$ |
Local transport ticket | 0.25$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 10.96$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.35$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.4$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.89$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.39$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.94$ |
Eggs, x12 | 1.16$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.66$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.9$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.24$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.9$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.91$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.31$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.61$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.23$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.63$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.58$ |
Cigarette pack | 1.87$ |
Cold medicince, 1 week | 3.23$ |
Hair Shampoo | 2.17$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.69$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.94$ |
Gym Membership, 1 month | 31.98$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.07$ |
Doctor's visit | 9.34$ |
Haircut, simple | 2.92$ |
Brand Jeans | 55.1$ |
Brand Sneakers | 89.43$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 174.66$ |
International Primary School, 1 year | 6850$ |