Population
14.3K
Cost of living
$431
Akmola
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $491 | $1170 |
Without rent | $357 | $1141 |
Rent & Utilities | $182.88 | $436.51 |
Food | $223 | $559 |
Transport | $22.25 | $59.6 |
Monthly salary after tax | $508.25 | |
Quality of life | 33.25 | |
Life expectancy | 76.05 | |
Population | 4.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $491 | 19 / 74 |
Without rent | $357 | 34 / 74 |
Rent & Utilities | $182.88 | 26 / 74 |
Food | $223 | 16 / 74 |
Transport | $22.25 | 45 / 74 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 273.14$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 175.52$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 412.27$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 357.19$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 32.09$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 37.55$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.22$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.84$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1201$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 695$ |
Lunch Menu | 8.56$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 28.43$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.92$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.01$ |
Cappuccino | 1.62$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.71$ |
Local transport ticket | 0.31$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 13.9$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.2$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.89$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.34$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Eggs, x12 | 1.56$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.31$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.37$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.76$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.17$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.88$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.44$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.38$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.43$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.77$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.87$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.76$ |
Cigarette pack | 1.3$ |
Cold medicince, 1 week | 3.3$ |
Hair Shampoo | 1.49$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.58$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.75$ |
Gym Membership, 1 month | 21.64$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.16$ |
Doctor's visit | 9.51$ |
Haircut, simple | 2.51$ |
Brand Jeans | 69.38$ |
Brand Sneakers | 72.03$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 247.36$ |
International Primary School, 1 year | 5052$ |