Cost of Living in
Kalgoorlie

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1538 | $4138 |
Without rent | $964 | $2343 |
Rent & Utilities | $679.02 | $1728.66 |
Food | $649 | $1381 |
Transport | $53.78 | $141.13 |
Monthly salary after tax | $6517.06 | |
Quality of life | 77.05 | |
Life expectancy | 67.9 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 25.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1538 | / |
Without rent | $964 | / |
Rent & Utilities | $679.02 | / |
Food | $649 | / |
Transport | $53.78 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 720.89$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 521.28$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2072.15$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1606.31$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 185.19$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 297$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 81.6$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 8.19$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5005$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4271$ |
Lunch Menu | 25.01$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 100.71$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.2$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5$ |
Cappuccino | 3.64$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.48$ |
Local transport ticket | 4.15$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 22.72$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.9$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.88$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.5$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.93$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.63$ |
Eggs, x12 | 3.76$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.61$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.81$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.9$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.12$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.11$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.93$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.08$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.7$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.59$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.8$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.35$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.32$ |
Cigarette pack | 30.32$ |
Cold medicince, 1 week | 6.79$ |
Hair Shampoo | 4.45$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.72$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.09$ |
Gym Membership, 1 month | 38.46$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.06$ |
Doctor's visit | 55.41$ |
Haircut, simple | 17.76$ |
Brand Jeans | 43.75$ |
Brand Sneakers | 91.95$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1787.02$ |
International Primary School, 1 year | 13801$ |