Population
9.2M
Cost of living
$893
Iraq
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $745 | $1944 |
Without rent | $466 | $1193 |
Rent & Utilities | $370.98 | $546.22 |
Food | $204 | $681 |
Transport | $92.42 | $285.34 |
Monthly salary after tax | $501.51 | |
Quality of life | 32.82 | |
Human freedom index | 5.45 | |
Life expectancy | 74.79 | |
English speaking % | 33.9% | |
Population | 38.4M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $745 | 125 / 208 |
Without rent | $466 | 103 / 208 |
Rent & Utilities | $370.98 | 116 / 208 |
Food | $204 | 173 / 208 |
Transport | $92.42 | 57 / 208 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 360.33$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 169.08$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 650.1$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 367.55$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 53.51$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 107.15$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 36.57$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.12$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1742$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 578$ |
Lunch Menu | 4.1$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 20.59$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.15$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.65$ |
Cappuccino | 2.64$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.4$ |
Local transport ticket | 0.58$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 44$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.52$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.42$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.86$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Eggs, x12 | 1.59$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.91$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.08$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.07$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.53$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.7$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.68$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.38$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.1$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.84$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.69$ |
Cigarette pack | 2.39$ |
Cold medicince, 1 week | 3.01$ |
Hair Shampoo | 3.02$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.21$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.01$ |
Gym Membership, 1 month | 35.04$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.82$ |
Doctor's visit | 15.21$ |
Haircut, simple | 4.66$ |
Brand Jeans | 30.7$ |
Brand Sneakers | 58.12$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 137.78$ |
International Primary School, 1 year | 2778$ |