Cost of Living in
Innsbruck

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2008 | $4938 |
Without rent | $742 | $2260 |
Rent & Utilities | $1214.7 | $1521.3 |
Food | $494 | $1526 |
Transport | $76.13 | $242.55 |
Monthly salary after tax | $3045.05 | |
Quality of life | 70.48 | |
Life expectancy | 69.15 | |
English speaking % | 83.15% | |
Population | 142.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2008 | / |
Without rent | $742 | / |
Rent & Utilities | $1214.7 | / |
Food | $494 | / |
Transport | $76.13 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1142.03$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 767.61$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1750.36$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1708$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 163.82$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 267.85$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 36.09$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 3.05$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 13199$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 9389$ |
Lunch Menu | 14.64$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 60.28$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.57$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.71$ |
Cappuccino | 4.61$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.95$ |
Local transport ticket | 3.17$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 60.72$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 30.48$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.57$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.22$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.78$ |
Eggs, x12 | 4.4$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 18.02$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 11.51$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 18.6$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.81$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.28$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.04$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.46$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.71$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.46$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.87$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.07$ |
Cigarette pack | 8.05$ |
Cold medicince, 1 week | 10.59$ |
Hair Shampoo | 4.99$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.51$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.87$ |
Gym Membership, 1 month | 49.08$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 10.25$ |
Doctor's visit | 76.15$ |
Haircut, simple | 17.92$ |
Brand Jeans | 101.78$ |
Brand Sneakers | 105.66$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 473.89$ |
International Primary School, 1 year | 14953$ |