Population
394.5K
Cost of living
$654
East Java
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1165 | $3649 |
Without rent | $399 | $1318 |
Rent & Utilities | $731.3 | $2013.32 |
Food | $317 | $635 |
Transport | $48.41 | $134.08 |
Monthly salary after tax | $266.49 | |
Quality of life | 60.65 | |
Life expectancy | 84.38 | |
Population | 153.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1165 | 79 / 84 |
Without rent | $399 | 76 / 84 |
Rent & Utilities | $731.3 | 81 / 84 |
Food | $317 | 80 / 84 |
Transport | $48.41 | 65 / 84 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 841.11$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 490.29$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 3189.67$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1912.21$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 56.49$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 90$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 39$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.5$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2195$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1611$ |
Lunch Menu | 2.94$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 24.5$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.99$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 4.12$ |
Cappuccino | 2.95$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.23$ |
Local transport ticket | 0.29$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 8.65$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.29$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.75$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.19$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Eggs, x12 | 1.98$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 19.21$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.24$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.17$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.78$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.16$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.55$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.2$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.62$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.21$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 17.8$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.13$ |
Cigarette pack | 2.18$ |
Cold medicince, 1 week | 2.45$ |
Hair Shampoo | 2.77$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.76$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.33$ |
Gym Membership, 1 month | 87.61$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.66$ |
Doctor's visit | 20.03$ |
Haircut, simple | 4.03$ |
Brand Jeans | 67.99$ |
Brand Sneakers | 92.82$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 276.37$ |
International Primary School, 1 year | 7803$ |