Population
1.1M
Cost of living
$431
Indonesia
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $516 | $1942 |
Without rent | $395 | $1139 |
Rent & Utilities | $270.48 | $550.38 |
Food | $223 | $540 |
Transport | $35.73 | $115.04 |
Monthly salary after tax | $311.57 | |
Quality of life | 32.85 | |
Human freedom index | 5.19 | |
Life expectancy | 74.31 | |
English speaking % | 17.42% | |
Population | 267.7M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $516 | 180 / 208 |
Without rent | $395 | 137 / 208 |
Rent & Utilities | $270.48 | 157 / 208 |
Food | $223 | 161 / 208 |
Transport | $35.73 | 172 / 208 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 316.16$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 168.34$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 795.23$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 421.25$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 37.49$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 81.06$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 27.02$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.24$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1294$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 928$ |
Lunch Menu | 1.61$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 13.2$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.38$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.85$ |
Cappuccino | 2.31$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.68$ |
Local transport ticket | 0.38$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 12.44$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 4.57$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.99$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.14$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.28$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Eggs, x12 | 1.94$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.19$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.63$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.44$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.46$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.21$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.53$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.15$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 20.44$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.72$ |
Cigarette pack | 2.58$ |
Cold medicince, 1 week | 3.03$ |
Hair Shampoo | 2.2$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.18$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.95$ |
Gym Membership, 1 month | 29.95$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.19$ |
Doctor's visit | 14.4$ |
Haircut, simple | 4.11$ |
Brand Jeans | 56.7$ |
Brand Sneakers | 57.83$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 112.07$ |
International Primary School, 1 year | 7447$ |