Cost of Living in

Uluberiya

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $266 $1010
Without rent $227 $691
Rent & Utilities $96.29 $253.57
Food $158 $321
Transport $46.64 $104.8
Monthly salary after tax $642.01
Quality of life 44.17
Population 235.3K

The average cost of living in Uluberiya is $266, which is in the top 99% of the most expensive cities in the world, ranked th out of in our global list, th out of in India , and th out of in West Bengal.

The median after-tax salary is $642.01, which is enough to cover living expenses for 2.5 months.

india flagUluberiya
Prices for goods and services inUluberiya are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $266 /
Without rent $227 /
Rent & Utilities $96.29 /
Food $158 /
Transport $46.64 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 139.83$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 95.19$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 87.98$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 224.59$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 17.98$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 31.15$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 5.89$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 10.56$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 1314$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 637$
Eating Out
Lunch Menu 1.52$
Dinner in a Restaurant, for 2 11.62$
Fast food meal, equiv. McDonald's 5.04$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 1.3$
Cappuccino 1.4$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 0.3$
Transportation
Local transport ticket 0.18$
Monthly ticket local transport 21.17$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 2.86$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.02$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 0.55$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 0.52$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 0.7$
Eggs, x12 0.96$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 5.54$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 2.89$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 6.15$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 1.38$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 0.59$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 0.7$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 0.4$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 0.27$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 0.48$
Water, 1 L or 1 qt 0.14$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 0.94$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 3.87$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.35$
Cigarette pack 2.07$
Cold medicince, 1 week 1.8$
Hair Shampoo 3.49$
Toilet paper, 4 rolls 2.41$
Toothpaste, 1 tube 0.84$
Other
Gym Membership, 1 month 19.6$
Cinema Ticket, 1 person 4.41$
Doctor's visit 10.48$
Haircut, simple 3.51$
Brand Jeans 19.89$
Brand Sneakers 37.97$
Daycare or Preschool, 1 month 52.49$
International Primary School, 1 year 1921$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

Uluberiya Cost of Living comparisons

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *