Cost of Living in
Hobart (Australia)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2014 | $5725 |
Without rent | $804 | $3129 |
Rent & Utilities | $1219.14 | $2185.12 |
Food | $488 | $1431 |
Transport | $93.83 | $194.96 |
Monthly salary after tax | $3363.13 | |
Quality of life | 68.88 | |
Life expectancy | 70.22 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 213.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2014 | / |
Without rent | $804 | / |
Rent & Utilities | $1219.14 | / |
Food | $488 | / |
Transport | $93.83 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1213.99$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1219.14$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2110.08$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1847.41$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 167.24$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 225.96$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 47.37$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 8.21$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7924$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5242$ |
Lunch Menu | 17.08$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 95.84$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.41$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 9.45$ |
Cappuccino | 4.01$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.23$ |
Local transport ticket | 4.05$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 79.12$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 21.58$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.35$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.34$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.87$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.84$ |
Eggs, x12 | 4.08$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.23$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.21$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.58$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.96$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.54$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.44$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.3$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.84$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.67$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.18$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.41$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.07$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.28$ |
Cigarette pack | 26.83$ |
Cold medicince, 1 week | 6.39$ |
Hair Shampoo | 4.4$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.98$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.36$ |
Gym Membership, 1 month | 42.37$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.98$ |
Doctor's visit | 58.42$ |
Haircut, simple | 18.16$ |
Brand Jeans | 59.21$ |
Brand Sneakers | 102.36$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1726.69$ |
International Primary School, 1 year | 33663$ |