Cost of Living in
Hervey Bay

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1670 | $4824 |
Without rent | $813 | $2336 |
Rent & Utilities | $1117.8 | $2193.05 |
Food | $494 | $1474 |
Transport | $68.03 | $141.81 |
Monthly salary after tax | $3112.59 | |
Quality of life | 52.21 | |
Life expectancy | 71.25 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 63.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1670 | / |
Without rent | $813 | / |
Rent & Utilities | $1117.8 | / |
Food | $494 | / |
Transport | $68.03 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 873.07$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 794.68$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1482.83$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1495.06$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 107.1$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 150.32$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 44.23$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.28$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7097$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5224$ |
Lunch Menu | 16.06$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 91.47$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.97$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.04$ |
Cappuccino | 4.6$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.74$ |
Local transport ticket | 2.38$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 67.23$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.4$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.53$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.31$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Eggs, x12 | 3.01$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.44$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.69$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.9$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.25$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.72$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.27$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.6$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.94$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.34$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.31$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6$ |
Cigarette pack | 26.38$ |
Cold medicince, 1 week | 6.91$ |
Hair Shampoo | 5.24$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.51$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.84$ |
Gym Membership, 1 month | 32.51$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.14$ |
Doctor's visit | 64.73$ |
Haircut, simple | 14.96$ |
Brand Jeans | 75.48$ |
Brand Sneakers | 109.63$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1410.57$ |
International Primary School, 1 year | 9288$ |