Cost of Living in
Gyumri

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $726 | $1514 |
Without rent | $306 | $1333 |
Rent & Utilities | $307.94 | $484.24 |
Food | $272 | $819 |
Transport | $22.67 | $46.48 |
Monthly salary after tax | $268.31 | |
Quality of life | 31.95 | |
Life expectancy | 76.58 | |
English speaking % | 9.11% | |
Population | 116.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $726 | / |
Without rent | $306 | / |
Rent & Utilities | $307.94 | / |
Food | $272 | / |
Transport | $22.67 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 320.52$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 214.58$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 779.25$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 394.19$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 71.72$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 89.82$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.6$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 17.48$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 607$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 424$ |
Lunch Menu | 10.98$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 28.83$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.4$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.1$ |
Cappuccino | 1.82$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.67$ |
Local transport ticket | 0.27$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 29.46$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.25$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.07$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.27$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Eggs, x12 | 1.98$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.59$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.79$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.61$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.62$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.71$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.35$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.11$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.88$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.3$ |
Cigarette pack | 2.51$ |
Cold medicince, 1 week | 8.72$ |
Hair Shampoo | 3.47$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.14$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.66$ |
Gym Membership, 1 month | 23.84$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.88$ |
Doctor's visit | 20.2$ |
Haircut, simple | 1.75$ |
Brand Jeans | 48.69$ |
Brand Sneakers | 51.84$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 149.36$ |
International Primary School, 1 year | 9840$ |