Cost of Living in
Pueblo Nuevo Vinas

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $827 | $2494 |
Without rent | $526 | $1667 |
Rent & Utilities | $442.56 | $638.58 |
Food | $372 | $1039 |
Transport | $24.76 | $74.13 |
Monthly salary after tax | $413.74 | |
Quality of life | 36.74 | |
Life expectancy | 67.53 | |
Population | 129.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $827 | / |
Without rent | $526 | / |
Rent & Utilities | $442.56 | / |
Food | $372 | / |
Transport | $24.76 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 423.89$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 235.17$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 655.04$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 552.58$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 55.83$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 77.48$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 37.46$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.42$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1517$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1008$ |
Lunch Menu | 6.52$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 57.65$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.76$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.6$ |
Cappuccino | 2.65$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.59$ |
Local transport ticket | 0.72$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 13.66$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.32$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.89$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.67$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.8$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.08$ |
Eggs, x12 | 2.74$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.51$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.02$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.69$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.26$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.84$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.33$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.09$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.6$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.77$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.76$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.3$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.82$ |
Cigarette pack | 3.88$ |
Cold medicince, 1 week | 6.04$ |
Hair Shampoo | 7.76$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.63$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.07$ |
Gym Membership, 1 month | 49.76$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.55$ |
Doctor's visit | 46.28$ |
Haircut, simple | 14.16$ |
Brand Jeans | 51.74$ |
Brand Sneakers | 113.67$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 185$ |
International Primary School, 1 year | 5688$ |
Pueblo Nuevo Vinas Cost of Living comparisons
Invalid parent post ID.