Cost of Living in
Santa Maria de Jesus

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1050 | $1838 |
Without rent | $576 | $1276 |
Rent & Utilities | $471.84 | $515.82 |
Food | $381 | $1038 |
Transport | $37.42 | $78.21 |
Monthly salary after tax | $459.69 | |
Quality of life | 38.48 | |
Life expectancy | 70.86 | |
Population | 192.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1050 | / |
Without rent | $576 | / |
Rent & Utilities | $471.84 | / |
Food | $381 | / |
Transport | $37.42 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 359.36$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 348.29$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 502.21$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 453$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 54.32$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 67.29$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 37.26$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 8.76$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1091$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 628$ |
Lunch Menu | 5.6$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 35.57$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.41$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.36$ |
Cappuccino | 3.73$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.48$ |
Local transport ticket | 0.72$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 10.49$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.2$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.21$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.51$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.6$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.77$ |
Eggs, x12 | 2.6$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.36$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.31$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.39$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.72$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.17$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.34$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.84$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 4.72$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.26$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.14$ |
Cigarette pack | 4.35$ |
Cold medicince, 1 week | 7.95$ |
Hair Shampoo | 8.27$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.68$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.1$ |
Gym Membership, 1 month | 27.7$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.93$ |
Doctor's visit | 41.13$ |
Haircut, simple | 6.62$ |
Brand Jeans | 56.75$ |
Brand Sneakers | 95.8$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 240.4$ |
International Primary School, 1 year | 6611$ |
Santa Maria de Jesus Cost of Living comparisons
Invalid parent post ID.