Cost of Living in

Retalhuleu

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $799 $2021
Without rent $517 $1751
Rent & Utilities $370.71 $507.06
Food $416 $1085
Transport $37.39 $92.67
Monthly salary after tax $447.44
Quality of life 32.88
Life expectancy 76.84
Population 245.6K

The cost of living in Retalhuleu is $799, which is 1 times more expensive than the average in Retalhuleu. Retalhuleu ranked th most expensive in Retalhuleu.

The average salary after taxes in Retalhuleu is $447.44, which is enough to cover living expenses for 0.6 months.

Retalhuleu
We calculate prices for Retalhuleu State as a population-weighted mean of 10 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $799 /
Without rent $517 /
Rent & Utilities $370.71 /
Food $416 /
Transport $37.39 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 408.68$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 317.11$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 673.78$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 465.88$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 51.16$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 91.48$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 51.83$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 8.43$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 1303$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 686$
Eating Out
Lunch Menu 6.58$
Dinner in a Restaurant, for 2 32.9$
Fast food meal, equiv. McDonald's 7.34$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 2.93$
Cappuccino 3.53$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 1.2$
Transportation
Local transport ticket 0.75$
Monthly ticket local transport 12.55$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 7.08$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.15$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 1.6$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 2.28$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 2.36$
Eggs, x12 2.33$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 6.35$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 5.81$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 9.88$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 2.34$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 1.32$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 3.98$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 1.49$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 1.76$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 2.34$
Water, 1 L or 1 qt 0.72$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 4.97$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 10.66$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.59$
Cigarette pack 3.23$
Cold medicince, 1 week 7.28$
Hair Shampoo 8.81$
Toilet paper, 4 rolls 3.66$
Toothpaste, 1 tube 2.04$
Other
Gym Membership, 1 month 25.24$
Cinema Ticket, 1 person 6.33$
Doctor's visit 36.94$
Haircut, simple 6.51$
Brand Jeans 62.84$
Brand Sneakers 112.67$
Daycare or Preschool, 1 month 177.29$
International Primary School, 1 year 5292$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

States ranked from the most expensive to the cheapest ones

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *