Cost of Living in
Quiche

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $834 | $1790 |
Without rent | $553 | $1636 |
Rent & Utilities | $453.13 | $493.12 |
Food | $379 | $902 |
Transport | $31.73 | $111.32 |
Monthly salary after tax | $484.47 | |
Quality of life | 27.76 | |
Population | 246.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $834 | 1 / 0 |
Without rent | $553 | 1 / 0 |
Rent & Utilities | $453.13 | 1 / 0 |
Food | $379 | 1 / 0 |
Transport | $31.73 | 1 / 0 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 415.74$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 324.41$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 717.29$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 348.04$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 43.17$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 83.21$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 45.95$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.29$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1057$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 650$ |
Lunch Menu | 5.98$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.94$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.77$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.8$ |
Cappuccino | 2.84$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.47$ |
Local transport ticket | 0.74$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 12.04$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.25$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.14$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.05$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.03$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.85$ |
Eggs, x12 | 1.99$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.87$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.91$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.58$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.99$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.88$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.68$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.8$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.87$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.56$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.77$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 4.76$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.38$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.68$ |
Cigarette pack | 4.4$ |
Cold medicince, 1 week | 7.89$ |
Hair Shampoo | 8.62$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.38$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.27$ |
Gym Membership, 1 month | 28.5$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.86$ |
Doctor's visit | 54.13$ |
Haircut, simple | 7.93$ |
Brand Jeans | 46.55$ |
Brand Sneakers | 106.01$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 222.92$ |
International Primary School, 1 year | 6693$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Peten | |
2 | Santa Barbara (Guatemala) | |
3 | Livingston (Guatemala) | |
4 | La Union (Guatemala) | |
5 | Sibilia | |
6 | Izabal | |
7 | Morazan (Guatemala) | |
8 | San Martin Sacatepequez | |
9 | San Miguel Petapa | |
10 | Huehuetenango | |
11 | Sacatepequez | |
12 | Momostenango | |
13 | Jutiapa | |
14 | Quetzaltenango | |
15 | La Gomera | |
16 | San Marcos (Guatemala) | |
17 | La Libertad (Guatemala) | |
18 | Solola | |
19 | San Luis (Guatemala) | |
20 | Santa Cruz Balanya | |
21 | Quiche | |
22 | Guatemala City | |
23 | Suchitepequez | |
24 | Zacapa | |
25 | Mazatenango | |
26 | Retalhuleu | |
27 | Santa Cruz Naranjo | |
28 | San Juan Sacatepequez | |
29 | Jalapa (Guatemala) | |
30 | Guanagazapa | |
31 | Palencia (Guatemala) | |
32 | Totonicapan | |
33 | Panajachel | |
34 | Mixco | |