Cost of Living in

Quetzaltenango

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $906 $2029
Without rent $475 $1183
Rent & Utilities $496.94 $641.65
Food $388 $874
Transport $32.68 $83.06
Monthly salary after tax $383.49
Quality of life 23.31
Population 256.1K

The cost of living in Quetzaltenango is $906, which is 1 times more expensive than the average in Quetzaltenango. Quetzaltenango ranked 1st most expensive in Quetzaltenango.

The average salary after taxes in Quetzaltenango is $383.49, which is enough to cover living expenses for 0.5 months.

Quetzaltenango
We calculate prices for Quetzaltenango State as a population-weighted mean of 13 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $906 1 / 0
Without rent $475 1 / 0
Rent & Utilities $496.94 1 / 0
Food $388 1 / 0
Transport $32.68 1 / 0
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 454.02$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 308.53$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 583.48$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 367.97$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 58.17$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 69.04$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 51.03$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 7.97$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 1265$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 647$
Eating Out
Lunch Menu 6.77$
Dinner in a Restaurant, for 2 39.96$
Fast food meal, equiv. McDonald's 6.36$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 2.77$
Cappuccino 3.28$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 1.59$
Transportation
Local transport ticket 0.68$
Monthly ticket local transport 10.96$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 7.86$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.21$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 1.54$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 2.55$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 2.41$
Eggs, x12 2.7$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 7.09$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 6.94$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 8.7$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 2.62$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 1.43$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 3$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 1.77$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 1.93$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 2.44$
Water, 1 L or 1 qt 0.77$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 4.52$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 10.3$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.54$
Cigarette pack 3.99$
Cold medicince, 1 week 8.29$
Hair Shampoo 10.08$
Toilet paper, 4 rolls 3.68$
Toothpaste, 1 tube 2.21$
Other
Gym Membership, 1 month 26.7$
Cinema Ticket, 1 person 6.25$
Doctor's visit 41.05$
Haircut, simple 9.27$
Brand Jeans 58.52$
Brand Sneakers 84.18$
Daycare or Preschool, 1 month 203.69$
International Primary School, 1 year 6625$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

States ranked from the most expensive to the cheapest ones

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *