Cost of Living in
Peten

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1117 | $2494 |
Without rent | $580 | $1836 |
Rent & Utilities | $429.71 | $930.96 |
Food | $336 | $1136 |
Transport | $61.16 | $163.15 |
Monthly salary after tax | $1567.64 | |
Population | 405.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1117 | 1 / 0 |
Without rent | $580 | 1 / 0 |
Rent & Utilities | $429.71 | 1 / 0 |
Food | $336 | 1 / 0 |
Transport | $61.16 | 1 / 0 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 404.55$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 299.89$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 751.28$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 567.02$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 63.63$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 94.34$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 60.7$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.39$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 234$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 995$ |
Lunch Menu | 7.92$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 23.89$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.2$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.42$ |
Cappuccino | 5.25$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.42$ |
Local transport ticket | 2.21$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 26.61$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 25.47$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.94$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.19$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.5$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.94$ |
Eggs, x12 | 2.49$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 12.55$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.09$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.95$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 6.08$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.82$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.54$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.56$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.76$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.98$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.47$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.25$ |
Cigarette pack | 4.78$ |
Cold medicince, 1 week | 12.6$ |
Hair Shampoo | 6.43$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.35$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.33$ |
Gym Membership, 1 month | 28.97$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 12.55$ |
Doctor's visit | 26.36$ |
Haircut, simple | 4.44$ |
Brand Jeans | 43.57$ |
Brand Sneakers | 92.51$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 256.59$ |
International Primary School, 1 year | 6348$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Peten | |
2 | Santa Barbara (Guatemala) | |
3 | Livingston (Guatemala) | |
4 | La Union (Guatemala) | |
5 | Sibilia | |
6 | Izabal | |
7 | Morazan (Guatemala) | |
8 | San Martin Sacatepequez | |
9 | San Miguel Petapa | |
10 | Huehuetenango | |
11 | Sacatepequez | |
12 | Momostenango | |
13 | Jutiapa | |
14 | Quetzaltenango | |
15 | La Gomera | |
16 | San Marcos (Guatemala) | |
17 | La Libertad (Guatemala) | |
18 | Solola | |
19 | San Luis (Guatemala) | |
20 | Santa Cruz Balanya | |
21 | Quiche | |
22 | Guatemala City | |
23 | Suchitepequez | |
24 | Zacapa | |
25 | Mazatenango | |
26 | Retalhuleu | |
27 | Santa Cruz Naranjo | |
28 | San Juan Sacatepequez | |
29 | Jalapa (Guatemala) | |
30 | Guanagazapa | |
31 | Palencia (Guatemala) | |
32 | Totonicapan | |
33 | Panajachel | |
34 | Mixco | |