Cost of Living in

Mixco

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $651 $1577
Without rent $356 $1158
Rent & Utilities $235.75 $484.3
Food $265 $612
Transport $57.77 $126.46
Monthly salary after tax $438.6
Quality of life 37.11
Life expectancy 53.24
Population 604.2K

The cost of living in Mixco is $651, which is 1 times more expensive than the average in Mixco. Mixco ranked th most expensive in Mixco.

The average salary after taxes in Mixco is $438.6, which is enough to cover living expenses for 0.7 months.

Mixco
We calculate prices for Mixco State as a population-weighted mean of 0 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $651 /
Without rent $356 /
Rent & Utilities $235.75 /
Food $265 /
Transport $57.77 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 321.97$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 201.9$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 550.76$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 517.83$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 18.7$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 34.27$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 15.95$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 7.52$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 1544$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 781$
Eating Out
Lunch Menu 2.33$
Dinner in a Restaurant, for 2 32.45$
Fast food meal, equiv. McDonald's 4.92$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 2.26$
Cappuccino 2.24$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 0.78$
Transportation
Local transport ticket 0.67$
Monthly ticket local transport 11.62$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 9.7$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.13$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 0.98$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 1.62$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 0.79$
Eggs, x12 1.96$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 2.98$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 6.09$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 4.33$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 1.36$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 1.07$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 0.62$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 2.63$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 1.17$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 1.66$
Water, 1 L or 1 qt 0.32$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 3.07$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 2.96$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.42$
Cigarette pack 3.38$
Cold medicince, 1 week 5.88$
Hair Shampoo 5.98$
Toilet paper, 4 rolls 2.77$
Toothpaste, 1 tube 2.74$
Other
Gym Membership, 1 month 44.03$
Cinema Ticket, 1 person 6.81$
Doctor's visit 41.72$
Haircut, simple 16.26$
Brand Jeans 58.6$
Brand Sneakers 124.1$
Daycare or Preschool, 1 month 47.19$
International Primary School, 1 year 5477$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

States ranked from the most expensive to the cheapest ones

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *