Cost of Living in
Mazatenango

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $801 | $2254 |
Without rent | $490 | $1478 |
Rent & Utilities | $425.01 | $463.83 |
Food | $327 | $1074 |
Transport | $26.54 | $54.81 |
Monthly salary after tax | $500.97 | |
Quality of life | 35.92 | |
Life expectancy | 75.59 | |
Population | 71.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $801 | / |
Without rent | $490 | / |
Rent & Utilities | $425.01 | / |
Food | $327 | / |
Transport | $26.54 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 222.89$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 240.61$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 460.11$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 395.8$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 40.39$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 68.9$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 52.17$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.09$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1005$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 350$ |
Lunch Menu | 6.2$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 55.25$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.62$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.86$ |
Cappuccino | 2.82$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.37$ |
Local transport ticket | 0.38$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 10.86$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.05$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.13$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.2$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.83$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.32$ |
Eggs, x12 | 1.96$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.91$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.69$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.63$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.95$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.88$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.15$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.84$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.13$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.69$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.8$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.47$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.13$ |
Cigarette pack | 3.28$ |
Cold medicince, 1 week | 4.38$ |
Hair Shampoo | 8.04$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.11$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.4$ |
Gym Membership, 1 month | 37.91$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.18$ |
Doctor's visit | 32.46$ |
Haircut, simple | 5.14$ |
Brand Jeans | 46.84$ |
Brand Sneakers | 107.16$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 257.77$ |
International Primary School, 1 year | 6435$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Santa Rosa (Guatemala) | |
2 | Peten | |
3 | Santa Barbara (Guatemala) | |
4 | Livingston (Guatemala) | |
5 | La Union (Guatemala) | |
6 | Sibilia | |
7 | Izabal | |
8 | Morazan (Guatemala) | |
9 | San Martin Sacatepequez | |
10 | San Miguel Petapa | |
11 | Huehuetenango | |
12 | Sacatepequez | |
13 | Momostenango | |
14 | Jutiapa | |
15 | Quetzaltenango | |
16 | La Gomera | |
17 | Solola | |
18 | San Marcos (Guatemala) | |
19 | La Libertad (Guatemala) | |
20 | San Luis (Guatemala) | |
21 | Santa Cruz Balanya | |
22 | Quiche | |
23 | Guatemala City | |
24 | Suchitepequez | |
25 | Zacapa | |
26 | Mazatenango | |
27 | Retalhuleu | |
28 | Santa Cruz Naranjo | |
29 | San Juan Sacatepequez | |
30 | Jalapa (Guatemala) | |
31 | Palencia (Guatemala) | |
32 | Totonicapan | |
33 | Panajachel | |
34 | Mixco | |