Cost of Living in

Jalapa (Guatemala)

HiraCost
Cost of living
One person
Family of 4
Total with rent $746 $2047
Without rent $525 $1261
Rent & Utilities $487.22 $501.08
Food $360 $750
Transport $26.86 $94.19
Monthly salary after tax $424.89
Quality of life 34.02
Life expectancy 73.35
Population 205.8K

The cost of living in Jalapa (Guatemala) is $746, which is 1 times more expensive than the average in Jalapa (Guatemala). Jalapa (Guatemala) ranked th most expensive in Jalapa (Guatemala).

The average salary after taxes in Jalapa (Guatemala) is $424.89, which is enough to cover living expenses for 0.6 months.

Jalapa (Guatemala)
We calculate prices for Jalapa (Guatemala) State as a population-weighted mean of 6 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.
Cost of living
One person
Rank
Total with rent $746 /
Without rent $525 /
Rent & Utilities $487.22 /
Food $360 /
Transport $26.86 /
Rent & Utilities
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 403.15$
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 368.93$
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 694.77$
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 372.83$
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. 55.19$
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. 82.85$
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited 51.25$
Mortgage Interest Rate for 20 Years 7.77$
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 1209$
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 783$
Eating Out
Lunch Menu 6.25$
Dinner in a Restaurant, for 2 37.58$
Fast food meal, equiv. McDonald's 5.93$
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz 4.02$
Cappuccino 3.57$
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz 1.23$
Transportation
Local transport ticket 0.59$
Monthly ticket local transport 13.11$
Taxi Ride, 8 km or 5 mi 8.88$
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal 1.01$
Groceries
Milk, 1 L or 1 qt 1.83$
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb 3.12$
Rice, 1 kg or 2.2 lb 2.74$
Eggs, x12 2.85$
Cheese, 1 kg or 2.2 lb 7.19$
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb 6.59$
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb 9.91$
Apples, 1 kg or 2.2 lb 2.7$
Banana, 1 kg or 2.2 lb 1.7$
Oranges, 1 kg or 2.2 lb 4.18$
Tomato, 1 kg or 2.2 lb 1.63$
Potato, 1 kg or 2.2 lb 1.9$
Onion, 1 kg or 2.2 lb 2.73$
Water, 1 L or 1 qt 0.73$
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 4.27$
Wine (mid-priced), 750 mL bottle 10.35$
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 2.07$
Cigarette pack 4.03$
Cold medicince, 1 week 8.17$
Hair Shampoo 11.63$
Toilet paper, 4 rolls 4.2$
Toothpaste, 1 tube 2.07$
Other
Gym Membership, 1 month 29.21$
Cinema Ticket, 1 person 7.2$
Doctor's visit 45.41$
Haircut, simple 8.68$
Brand Jeans 59.43$
Brand Sneakers 83.63$
Daycare or Preschool, 1 month 204.55$
International Primary School, 1 year 6264$
Cost of living in other countries
Author: Editor: License: CC BY-SA 3.0 ID: ISO 3166-1 or "_[a-zA-Z]" if an ISO code is not available

States ranked from the most expensive to the cheapest ones

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *