Population
1.2M
Cost of living
$827
Guatemala
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $876 | $2391 |
Without rent | $488 | $1285 |
Rent & Utilities | $316.09 | $598.47 |
Food | $277 | $798 |
Transport | $44 | $151.74 |
Monthly salary after tax | $384.03 | |
Quality of life | 38.2 | |
Life expectancy | 79.29 | |
Population | 941.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $876 | / |
Without rent | $488 | / |
Rent & Utilities | $316.09 | / |
Food | $277 | / |
Transport | $44 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 506.6$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 297.1$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 997.74$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 560.16$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 45.45$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 70.5$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 44.02$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.14$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1213$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 777$ |
Lunch Menu | 4.17$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 43.71$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.55$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.54$ |
Cappuccino | 2.9$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.13$ |
Local transport ticket | 0.59$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 14.44$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.29$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.97$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.75$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.19$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.18$ |
Eggs, x12 | 1.95$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.98$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.52$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.68$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.11$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.69$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.24$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.82$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.19$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.43$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.84$ |
Cigarette pack | 3.32$ |
Cold medicince, 1 week | 5.8$ |
Hair Shampoo | 8.14$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.24$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.05$ |
Gym Membership, 1 month | 52.74$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.24$ |
Doctor's visit | 44.78$ |
Haircut, simple | 13.77$ |
Brand Jeans | 55.81$ |
Brand Sneakers | 118.92$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 211.59$ |
International Primary School, 1 year | 5722$ |