Cost of Living in
Graz

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1948 | $4361 |
Without rent | $811 | $3016 |
Rent & Utilities | $989.03 | $1488.2 |
Food | $636 | $1585 |
Transport | $89.14 | $313.14 |
Monthly salary after tax | $3152.74 | |
Quality of life | 88.21 | |
Life expectancy | 81.41 | |
English speaking % | 83.15% | |
Population | 253.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1948 | / |
Without rent | $811 | / |
Rent & Utilities | $989.03 | / |
Food | $636 | / |
Transport | $89.14 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 668.53$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 582.99$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1483.22$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1347.86$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 208.44$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 301.13$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 36.11$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.03$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8703$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4510$ |
Lunch Menu | 12.17$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 81.89$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.7$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.41$ |
Cappuccino | 4.01$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.75$ |
Local transport ticket | 3.81$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 62.95$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 26.29$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.71$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.84$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.98$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.91$ |
Eggs, x12 | 3.34$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 17.92$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 13.27$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 20.47$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.71$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.33$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.98$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.83$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.86$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 4.58$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.69$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.48$ |
Cigarette pack | 5.8$ |
Cold medicince, 1 week | 16.84$ |
Hair Shampoo | 3.64$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.56$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.88$ |
Gym Membership, 1 month | 42.24$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.24$ |
Doctor's visit | 99.99$ |
Haircut, simple | 25.23$ |
Brand Jeans | 89.49$ |
Brand Sneakers | 111.18$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 478.34$ |
International Primary School, 1 year | 9263$ |