Cost of Living in
Gisborne (Australia)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1781 | $4991 |
Without rent | $771 | $2269 |
Rent & Utilities | $851.6 | $1713.59 |
Food | $587 | $1253 |
Transport | $91.62 | $235.5 |
Monthly salary after tax | $4685.26 | |
Quality of life | 65.4 | |
Life expectancy | 74.25 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 46.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1781 | / |
Without rent | $771 | / |
Rent & Utilities | $851.6 | / |
Food | $587 | / |
Transport | $91.62 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1277.36$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 632.28$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2302.81$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 975.26$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 90.09$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 142.2$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 47.45$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.06$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6123$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5824$ |
Lunch Menu | 13.07$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 71.87$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.46$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.55$ |
Cappuccino | 2.75$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.49$ |
Local transport ticket | 3.55$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 96.97$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.24$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.26$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.84$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Eggs, x12 | 5.69$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.82$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.74$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 15.03$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.3$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.92$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.13$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.64$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.02$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.56$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 15.14$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.72$ |
Cigarette pack | 27.82$ |
Cold medicince, 1 week | 6.82$ |
Hair Shampoo | 6.07$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.79$ |
Toothpaste, 1 tube | 4$ |
Gym Membership, 1 month | 52.92$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.12$ |
Doctor's visit | 57.13$ |
Haircut, simple | 23.71$ |
Brand Jeans | 91.03$ |
Brand Sneakers | 113.45$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1935.29$ |
International Primary School, 1 year | 19933$ |