Cost of Living in
Geraldton

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1882 | $4452 |
Without rent | $736 | $3092 |
Rent & Utilities | $782.71 | $1414.13 |
Food | $682 | $1426 |
Transport | $72.85 | $212.28 |
Monthly salary after tax | $2276.63 | |
Quality of life | 65.98 | |
Life expectancy | 82.34 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 36.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1882 | / |
Without rent | $736 | / |
Rent & Utilities | $782.71 | / |
Food | $682 | / |
Transport | $72.85 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1065.45$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 748.94$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1175.37$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1125.27$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 46.87$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 70.03$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 47.82$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.9$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6248$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4184$ |
Lunch Menu | 18.17$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 74.15$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.75$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 8.63$ |
Cappuccino | 2.8$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.7$ |
Local transport ticket | 2.51$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 122.57$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.03$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.27$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.84$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.69$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Eggs, x12 | 5.02$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.05$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.62$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.6$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.79$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.57$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.56$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.3$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.72$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.05$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.24$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.08$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.08$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.38$ |
Cigarette pack | 30.96$ |
Cold medicince, 1 week | 6.74$ |
Hair Shampoo | 5.81$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.29$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.82$ |
Gym Membership, 1 month | 41.73$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 17.76$ |
Doctor's visit | 51.01$ |
Haircut, simple | 23.95$ |
Brand Jeans | 112.76$ |
Brand Sneakers | 150.61$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1583.5$ |
International Primary School, 1 year | 16617$ |