Cost of Living in
Ganserndorf

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1588 | $3456 |
Without rent | $780 | $2284 |
Rent & Utilities | $765.75 | $1190.91 |
Food | $499 | $1148 |
Transport | $55.7 | $160.58 |
Monthly salary after tax | $2864.26 | |
Quality of life | 66.77 | |
Life expectancy | 65.64 | |
English speaking % | 83.15% | |
Population | 77.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1588 | / |
Without rent | $780 | / |
Rent & Utilities | $765.75 | / |
Food | $499 | / |
Transport | $55.7 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 502.9$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 385.85$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 830.41$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 762.14$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 220.61$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 297.2$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 26.46$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 3.5$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 4305$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3334$ |
Lunch Menu | 13$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 22.59$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.97$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5$ |
Cappuccino | 1.53$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.06$ |
Local transport ticket | 2.83$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 26.96$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.77$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.99$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.39$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.9$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.24$ |
Eggs, x12 | 2.82$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.84$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 14.56$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 20.08$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.73$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.83$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.75$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.38$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.25$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.61$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.99$ |
Cigarette pack | 5.83$ |
Cold medicince, 1 week | 17.76$ |
Hair Shampoo | 2.8$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.77$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.92$ |
Gym Membership, 1 month | 44.31$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.11$ |
Doctor's visit | 92.94$ |
Haircut, simple | 21.48$ |
Brand Jeans | 82.13$ |
Brand Sneakers | 69.95$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 655.05$ |
International Primary School, 1 year | 15552$ |