Population
1.1M
Cost of living
$2301
Vagar
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2424 | $5576 |
Without rent | $751 | $2797 |
Rent & Utilities | $1593.63 | $2332.92 |
Food | $599 | $1391 |
Transport | $189.37 | $421.77 |
Monthly salary after tax | $3196.91 | |
Quality of life | 33.19 | |
Life expectancy | 79.93 | |
Population | 913.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2424 | 4 / 7 |
Without rent | $751 | 1 / 7 |
Rent & Utilities | $1593.63 | 6 / 7 |
Food | $599 | 7 / 7 |
Transport | $189.37 | 5 / 7 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1618.31$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1107.19$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2454.45$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1973.71$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 169.39$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 240.52$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 40.95$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.04$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8544$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5603$ |
Lunch Menu | 17.75$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 67.78$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.26$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.13$ |
Cappuccino | 4.91$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.41$ |
Local transport ticket | 3.68$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 106.81$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 22.85$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.57$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.82$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.25$ |
Eggs, x12 | 3.41$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 12.13$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.24$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.17$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.91$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.87$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.85$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.88$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.22$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.81$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.73$ |
Cigarette pack | 16.31$ |
Cold medicince, 1 week | 6.2$ |
Hair Shampoo | 5.14$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.48$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.91$ |
Gym Membership, 1 month | 52.95$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 12.63$ |
Doctor's visit | 95.41$ |
Haircut, simple | 13.25$ |
Brand Jeans | 88.89$ |
Brand Sneakers | 85.74$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1972.3$ |
International Primary School, 1 year | 19015$ |