Population
1.2M
Cost of living
$2120
Suduroy
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2187 | $6043 |
Without rent | $781 | $3279 |
Rent & Utilities | $1209.65 | $2578.26 |
Food | $542 | $1493 |
Transport | $197.18 | $412.5 |
Monthly salary after tax | $4035.46 | |
Quality of life | 33.82 | |
Life expectancy | 66.75 | |
Population | 778.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2187 | 2 / 7 |
Without rent | $781 | 2 / 7 |
Rent & Utilities | $1209.65 | 1 / 7 |
Food | $542 | 6 / 7 |
Transport | $197.18 | 6 / 7 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1341.52$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1104.1$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2402.5$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2516.34$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 173$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 253.65$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 41.09$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.67$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6963$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4634$ |
Lunch Menu | 17.93$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 78.43$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 11.23$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.48$ |
Cappuccino | 3.81$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.32$ |
Local transport ticket | 2.7$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 98.91$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.57$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.65$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.75$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.32$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.47$ |
Eggs, x12 | 3.36$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.04$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.31$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 15.01$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.26$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.52$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.07$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.2$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.67$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.01$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.25$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.24$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.41$ |
Cigarette pack | 19.39$ |
Cold medicince, 1 week | 5.11$ |
Hair Shampoo | 5.29$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.82$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.89$ |
Gym Membership, 1 month | 49.49$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.1$ |
Doctor's visit | 108.03$ |
Haircut, simple | 13.49$ |
Brand Jeans | 79.65$ |
Brand Sneakers | 110.99$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1848.3$ |
International Primary School, 1 year | 19985$ |