Cost of Living in
Vidareidi

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2580 | $6052 |
Without rent | $782 | $3461 |
Rent & Utilities | $1563.23 | $2748.01 |
Food | $487 | $1272 |
Transport | $197.58 | $507.02 |
Monthly salary after tax | $3310.52 | |
Quality of life | 35.88 | |
Life expectancy | 48.26 | |
Population | 982.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2580 | 27 / 28 |
Without rent | $782 | 5 / 28 |
Rent & Utilities | $1563.23 | 22 / 28 |
Food | $487 | 6 / 28 |
Transport | $197.58 | 28 / 28 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1232.56$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1035.36$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 3264.24$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2149.02$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 169.58$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 263.83$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 47.84$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.75$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6455$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 6375$ |
Lunch Menu | 17.81$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 82.74$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.25$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.87$ |
Cappuccino | 5.23$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.22$ |
Local transport ticket | 3.12$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 97.02$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.53$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.14$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.31$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.95$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.12$ |
Eggs, x12 | 3.76$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.05$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.64$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.42$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.58$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.92$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.65$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.85$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.99$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.35$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.08$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.85$ |
Cigarette pack | 21.65$ |
Cold medicince, 1 week | 5.89$ |
Hair Shampoo | 5.29$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.88$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.17$ |
Gym Membership, 1 month | 44.45$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.53$ |
Doctor's visit | 99.3$ |
Haircut, simple | 13.39$ |
Brand Jeans | 71.03$ |
Brand Sneakers | 112.58$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 2007.62$ |
International Primary School, 1 year | 15978$ |