Cost of Living in
Klaksvik

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2390 | $4797 |
Without rent | $806 | $2507 |
Rent & Utilities | $1191.27 | $2293.06 |
Food | $545 | $1221 |
Transport | $177.16 | $467.87 |
Monthly salary after tax | $3769.3 | |
Quality of life | 35.88 | |
Life expectancy | 49.05 | |
Population | 1.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2390 | 20 / 28 |
Without rent | $806 | 8 / 28 |
Rent & Utilities | $1191.27 | 2 / 28 |
Food | $545 | 14 / 28 |
Transport | $177.16 | 20 / 28 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1551.87$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 965.81$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2458.85$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2115.07$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 151.35$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 302.6$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 43.63$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.41$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7098$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5545$ |
Lunch Menu | 21.58$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 78.53$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.17$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.59$ |
Cappuccino | 3.75$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.94$ |
Local transport ticket | 3.22$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 77.53$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 18.5$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.8$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.62$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.6$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.58$ |
Eggs, x12 | 3.82$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.54$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.11$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.23$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.4$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.84$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.98$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.52$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.07$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.55$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.95$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.95$ |
Cigarette pack | 19.96$ |
Cold medicince, 1 week | 5.57$ |
Hair Shampoo | 4.68$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.62$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.02$ |
Gym Membership, 1 month | 37.93$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.25$ |
Doctor's visit | 123.56$ |
Haircut, simple | 12.98$ |
Brand Jeans | 85.12$ |
Brand Sneakers | 117.11$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1842.69$ |
International Primary School, 1 year | 15608$ |