Cost of Living in
Fuglafjordur

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2298 | $4679 |
Without rent | $962 | $2801 |
Rent & Utilities | $1364.83 | $2380.48 |
Food | $532 | $1329 |
Transport | $137.75 | $385.29 |
Monthly salary after tax | $3333.06 | |
Quality of life | 38.62 | |
Life expectancy | 84 | |
Population | 789.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2298 | 14 / 28 |
Without rent | $962 | 23 / 28 |
Rent & Utilities | $1364.83 | 12 / 28 |
Food | $532 | 12 / 28 |
Transport | $137.75 | 3 / 28 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1568.25$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 968.13$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2771.32$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1946.65$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 175.53$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 240.14$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 48.69$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.42$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 8090$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5566$ |
Lunch Menu | 20.71$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 93.32$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.98$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.22$ |
Cappuccino | 5.13$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.94$ |
Local transport ticket | 3.5$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 87.16$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 21.24$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.16$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.55$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.9$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Eggs, x12 | 4.57$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 12.03$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.6$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 15.76$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.94$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.71$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.14$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.91$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.6$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.51$ |
Cigarette pack | 21.12$ |
Cold medicince, 1 week | 6.56$ |
Hair Shampoo | 5.31$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.36$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.47$ |
Gym Membership, 1 month | 49.69$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.4$ |
Doctor's visit | 97.82$ |
Haircut, simple | 13.62$ |
Brand Jeans | 80.7$ |
Brand Sneakers | 86.98$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1845.21$ |
International Primary School, 1 year | 19189$ |