Cost of Living in
Alausi

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1054 | $2423 |
Without rent | $487 | $1617 |
Rent & Utilities | $399.79 | $613.69 |
Food | $365 | $846 |
Transport | $94.59 | $258 |
Monthly salary after tax | $581.04 | |
Quality of life | 69.61 | |
Life expectancy | 78.11 | |
Population | 1.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1054 | 95 / 98 |
Without rent | $487 | 71 / 98 |
Rent & Utilities | $399.79 | 81 / 98 |
Food | $365 | 90 / 98 |
Transport | $94.59 | 85 / 98 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 370.07$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 337.75$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 740.73$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 544.37$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 22.78$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 50.43$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 26.11$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.02$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1407$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1225$ |
Lunch Menu | 6.44$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 39.05$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.31$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.83$ |
Cappuccino | 3.62$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.19$ |
Local transport ticket | 0.39$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 26.64$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 12.4$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.04$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.13$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.52$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Eggs, x12 | 2.81$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.12$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.64$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.56$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.55$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.84$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.65$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.11$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.69$ |
Cigarette pack | 6.87$ |
Cold medicince, 1 week | 5.64$ |
Hair Shampoo | 6.87$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.11$ |
Gym Membership, 1 month | 48.25$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.32$ |
Doctor's visit | 40.79$ |
Haircut, simple | 13.21$ |
Brand Jeans | 56.74$ |
Brand Sneakers | 111.81$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 332.29$ |
International Primary School, 1 year | 7264$ |