Cost of Living in
Dubbo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1647 | $4316 |
Without rent | $898 | $2547 |
Rent & Utilities | $930.82 | $1781.2 |
Food | $558 | $1494 |
Transport | $96.17 | $241.87 |
Monthly salary after tax | $1920.34 | |
Quality of life | 46.68 | |
Life expectancy | 78.11 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 46.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1647 | / |
Without rent | $898 | / |
Rent & Utilities | $930.82 | / |
Food | $558 | / |
Transport | $96.17 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 691.61$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 631.02$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1369.51$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1216.08$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 201.21$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 335.1$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 82.61$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.92$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1680$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4156$ |
Lunch Menu | 15.08$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 75.69$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.33$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.41$ |
Cappuccino | 3.23$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 3.93$ |
Local transport ticket | 3.65$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 106.45$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.14$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.64$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.32$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Eggs, x12 | 4.74$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.29$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.1$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 19.69$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.87$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.21$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.45$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.97$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.16$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.36$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 16.92$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.27$ |
Cigarette pack | 30.06$ |
Cold medicince, 1 week | 6.02$ |
Hair Shampoo | 4.53$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.21$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.49$ |
Gym Membership, 1 month | 48.22$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 10.16$ |
Doctor's visit | 28.62$ |
Haircut, simple | 16$ |
Brand Jeans | 117.2$ |
Brand Sneakers | 164.16$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1642.06$ |
International Primary School, 1 year | 13268$ |