Cost of Living in
Dandenong

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1500 | $4377 |
Without rent | $727 | $2369 |
Rent & Utilities | $1264.39 | $1715.56 |
Food | $533 | $1413 |
Transport | $78.62 | $176.18 |
Monthly salary after tax | $3345.92 | |
Quality of life | 88.21 | |
Life expectancy | 71.95 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 33.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1500 | / |
Without rent | $727 | / |
Rent & Utilities | $1264.39 | / |
Food | $533 | / |
Transport | $78.62 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1110.52$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 850.59$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2112.81$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1656.89$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 100.7$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 147.26$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 47.54$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.07$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 7719$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5437$ |
Lunch Menu | 18.19$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 75.17$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.48$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 10.25$ |
Cappuccino | 3.26$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.83$ |
Local transport ticket | 3.08$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 108.63$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.53$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.32$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.17$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.38$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.21$ |
Eggs, x12 | 4.06$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.09$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.52$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.19$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.15$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.99$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.15$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.05$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.62$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.86$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.85$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 16.29$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.48$ |
Cigarette pack | 22.72$ |
Cold medicince, 1 week | 7.61$ |
Hair Shampoo | 8.82$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.16$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.14$ |
Gym Membership, 1 month | 46.48$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 14.33$ |
Doctor's visit | 54.72$ |
Haircut, simple | 26.14$ |
Brand Jeans | 71.81$ |
Brand Sneakers | 113.28$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1621.73$ |
International Primary School, 1 year | 23230$ |