Population
367.7K
Cost of living
$529
Loreto (Colombia)
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $626 | $1764 |
Without rent | $421 | $1127 |
Rent & Utilities | $243.05 | $525.16 |
Food | $405 | $803 |
Transport | $45.85 | $105.53 |
Monthly salary after tax | $465.56 | |
Quality of life | 61.53 | |
Life expectancy | 74.96 | |
English speaking % | 7.97% | |
Population | 566.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $626 | 105 / 186 |
Without rent | $421 | 158 / 186 |
Rent & Utilities | $243.05 | 79 / 186 |
Food | $405 | 180 / 186 |
Transport | $45.85 | 90 / 186 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 281.55$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 216.5$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 376.22$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 358.35$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 52.43$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 78.99$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.75$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 42.35$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2055$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1701$ |
Lunch Menu | 8.94$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 37.8$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.62$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.67$ |
Cappuccino | 2.43$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.57$ |
Local transport ticket | 0.4$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 9.41$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.36$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.88$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.02$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.36$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Eggs, x12 | 1.39$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.01$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.46$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.69$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.36$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.08$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.76$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.49$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 4.89$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.52$ |
Cigarette pack | 2.95$ |
Cold medicince, 1 week | 15.78$ |
Hair Shampoo | 5.96$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.74$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.28$ |
Gym Membership, 1 month | 15.7$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.6$ |
Doctor's visit | 27.1$ |
Haircut, simple | 6.07$ |
Brand Jeans | 93.87$ |
Brand Sneakers | 80.52$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 103.34$ |
International Primary School, 1 year | 2360$ |