Population
794.3K
Cost of living
$739
Guainia
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $739 | $1781 |
Without rent | $654 | $1922 |
Rent & Utilities | $176.53 | $381.35 |
Food | $337 | $1100 |
Transport | $109.15 | $340.37 |
Monthly salary after tax | $194 | |
Quality of life | 38.2 | |
Life expectancy | 79.38 | |
Population | 794.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $739 | 161 / 186 |
Without rent | $654 | 183 / 186 |
Rent & Utilities | $176.53 | 23 / 186 |
Food | $337 | 173 / 186 |
Transport | $109.15 | 171 / 186 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 205.77$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 158.74$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 451.39$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 260.94$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 16.92$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 24.39$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 30.93$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 21.5$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 651$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 634$ |
Lunch Menu | 10.08$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 45.52$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.65$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.51$ |
Cappuccino | 2.86$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.28$ |
Local transport ticket | 0.53$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 36.7$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 29.11$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.54$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.81$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.76$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Eggs, x12 | 3.06$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.52$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.13$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 4.12$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.93$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.16$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.32$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.67$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.32$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cigarette pack | 2.86$ |
Cold medicince, 1 week | 6.58$ |
Hair Shampoo | 5.24$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.65$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.43$ |
Gym Membership, 1 month | 45.13$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.42$ |
Doctor's visit | 36.89$ |
Haircut, simple | 11.6$ |
Brand Jeans | 48.13$ |
Brand Sneakers | 93.51$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 61.46$ |
International Primary School, 1 year | 5108$ |